Tüm yetkileri elinde toplayan Saray’dan önergelere tek yanıt: Yetkili değiliz


Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi ile tüm yetkileri elinde toplayan Saray, kendisine yöneltilen sorulara “yetkim yok” cevabı veriyor. Milletvekillerinin çeşitli konularda yönelttikleri 400’ün üzerinde soruya bu gerekçeyle yanıt verilmedi.
BOLD – Yeni sistemde TBMM’deki denetim faaliyetinin daha da güçleneceği vaadine karşın Cumhurbaşkanlığı, muhalefet milletvekillerinin önergelerine aynı ifadelerden oluşan standart bir yanıt vermeye başladı.
ÖNERGELERE KOPYALA YAPIŞTIR CEVAP VERİLİYOR
Cumhuriyet’ten Mahmut Ilıcalı’nın haberine göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanan ve yılbaşından bu yana sayısı 400’ü bulan soru önergelerine aynı ifadelerden oluşan yazıyla karşılık verildi. Cumhurbaşkanlığı tarafından koronavirüs salgınında başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” adlı kampanyayla ilgili önergeye bile “yetkili olunmadığı” gerekçesiyle yanıt verilmedi.
AKP GRUBU İLE İLGİLİ SORULAR DA YANITSIZ KALDI
Salgın sürecince sokağa çıkma yasağı, maske dağıtımı gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna duyurulan uygulama ve kararlarla ilgili önergeler de aynı gerekçeyle yanıtsız kaldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamalarla ilgili soru önergesine bile “yetki olmadığı” gerekçesiyle yanıt verilmedi.
George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

En çok okunanlar